Ege İhracatçılar Birliği " 2020 ihracatımız 216 ülkeye ulaştı"

Anasayfa / Ege İhracatçılar Birliği " 2020 ihracatımız 216 ülkeye ulaştı"

Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) 2020 yılında 216 farklı ülke pazarına ulaşıp Türkiye’ye 13 milyar 4 milyon dolar katma değer kazandırdı. 103 ülkeye ihracatını artırmayı başaran EİB’in ihracatını en fazla yaptığı bölge ise % 8.5 lik bir artışla Afrika ülkeleri oldu.

2020 ihracatında 1.4 milyar dolarla Almanya’nın birinci sıradaki yerini koruduğunu, 994 milyon dolarla ABD’nin ise ikinci sırada yer aldığını söyleyen Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, “İmzalanan STA ile ikili ticari ilişkilerimizin yeni bir yasal zemine oturduğu Birleşik Krallık, 825 milyon dolarla en çok ihracat yaptığımız üçüncü pazar olduğunu belirtti.

Dünyadaki güç dengeleri her geçen gün değişiyor. Mevcut pazarlarımızı korumak ve Pazar payını arttırmak için gelişmeleri yakından takip ederek adapte olmanın yollarını bulmak zorundayız. Türkiye’nin RCEP anlaşmasıyla birlikte oluşan yeni ticaret blokları içinde atacağı adımları bir an önce belirlemeliyiz. Asya Pasifik ülkeleriyle ticaretimizi her ne kadar geliştirmek istesek de ticarette en büyük ortağımız Avrupa Birliği olmaya devam edecek. 2020 yılının tamamına bakıldığında ise AB’ye ihracatımız 5,8 milyar dolar olarak gerçekleşti” ifadesinde bulundu.