Türk mobilya sektörü 2021'de Amerika pazarına yoğunlaşacak

Anasayfa / Türk mobilya sektörü 2021'de Amerika pazarına yoğunlaşacak

Mobilya Dernekleri Federasyonu Başkanı Ahmet Güleç, 2020 yılında Türkiye'den ABD'ye 283 milyon dolarlık mobilya ürünü ihraç edildiğini belirterek "Hedefimiz 2021 yılında da ABD'ye en az % 30 oranında ihracat yaparak hedefimizi yakalamayı istiyoruz." dedi.

İstanbul Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliğinin de başkanlığını yürüten Güleç, Türkiye mobilya sektörünün son 20 yılda özellikle tasarım, kalite ve marka olarak dünya ticaretinde kendinden söz ettirdiğini söyledi.

Türk mobilya üreticilerinin büyük bir başarı yakaladığını belirten Güleç, "Bu süre zarfında dünya ihracat sıralamasında 23'üncü sıradayken, 2019 yılında dünyanın ilk 8 büyük ihracatçı arasına yükselmiştik. 2019 yılında da dünyada ihracatını en çok artıran ülke unvanını elde ettik." diye sözlerine ekledi.

Güleç, Çin'in dünyanın en büyük mobilya üreticisi ve ihracatçısı konumunda olduğunu söyledi. Dünyada mobilyanın % 51'inin ABD, Kanada, İsveç, İtalya, Almanya, Fransa, İngiltere'nin de aralarında olduğu gelişmiş ve büyük Pazar payı olan ülkeler tarafından üretildiğini belirten Güleç, "Dünyada mobilyada rekabet etmek için bir hikayenizin olması gerekiyor. Türk mobilyasının da bir hikayesi var. Hikayesi kesinlikle kalite, tasarım ve üretim üzerine kurulmuş çünkü Türkiye gerçek üretici bir ülke. Rakip ülkelerimize baktığımız zaman bazıları üretici değil, sadece büyük ihracatçı. Avantajları bizden önce ihracata başlamış ve ilgili pazara önce girmiş olmalarıdır. Ama üretici olmadığı için bir eksiklik hissediyor. Türkiye'nin mobilya üretimini AR-GE ile sürekli geliştirmesi, yenilemesi aslında bu başarının temel faktörü." değerlendirmesinde bulundu.

"Önemli olan katma değerli ürün satmak"

Güleç, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının Çin'den yayıldığını hatırlatarak bu sürecin tanıtım ve dijital dünyada daha fazla müşteriye ulaşmak anlamında Türk mobilyası için bir fırsat olduğunu vurguladı.

Türk mobilya sektörünün büyük pazarlarda yükselen bir trende sahip olduğunu dile getiren Güleç, salgının etkilerine rağmen geçen yıl ABD'ye ihracatı 2019'a göre % 15'ten fazla artırdıklarını bildirdi.

Ahmet Güleç, ABD'ye ihracatta kısa sürede 1 milyar doları aşmayı hedeflediklerini belirterek şunları söyledi: İstanbul Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliğinin de başkanlığını yürüten Güleç, Türkiye mobilya sektörünün son 20 yılda özellikle tasarım ve kalitede dünya ticaretinde kendinden oldukça fazla söz ettirdiğini söyledi.

Türk mobilya üreticilerinin büyük bir başarıya imza attığını belirten Güleç, "Bu süre zarfında dünya ihracat sıralamasında 23'üncü sıradayken, 2019 yılında dünyanın ilk 8 büyük ihracatçı ülkesi arasına girmeyi başardık. 2019 yılında da dünyada ihracatını en çok artıran ülke unvanını elde ettik." diye sözlerine ekledi.

"Sayın Cumhurbaşkanımızın önem verdiği (yurt dışındaki) 'Lojistik Merkezleri Projesi' buna çok büyük bir destek olacak. İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçılar Birliği olarak, ABD'deki tasarım merkezlerinde merkezler açarak, orada Türk mobilyasının tanıtımına yönelik faaliyetler yürüteceğiz çünkü sadece ürün satmak bir şey ifade etmiyor. Önemli olan katma değerli ürün satmak. Bunu tasarımla markamızla da destekleyerek güçlendirmemiz gerekiyor ve Türk mobilyasının aslında Türkiye'nin bir mobilya ülkesi olduğunu, Türk mobilyasının tasarıma, kaliteye dayandığını, dünyaya anlatmamız gerekiyor."

Güleç, son teknolojiyi kullanan Türkiye mobilya sektörünün özellikle tanıtıma daha çok önem vermesi gerektiğini belirtti.

Pazarda daha da derinleşme fırsatlarının olduğunu ifade eden Güleç, "Bunu da inşallah 2021 ile beraber ABD'ye çok daha fazla ihracat yaparak göstermiş olacağız. Hedefimiz bu sene de ABD'ye en az % 30 ihracatımızı artırmak olacak." diye konuştu.

Türk mobilyacısının 2021'de ABD pazarına odaklanacağını vurgulayan Güleç, sözlerini şöyle tamamladı: "5 yıl önce ABD'ye 15-20 milyon dolar ihracat yaparken, bugün 200 milyon doları aştık. 2020'de ABD'ye 283 milyon dolar ihracat yaptık, pandemiye rağmen ihracatımızı artırdık. Demek ki ABD'ye çok daha fazla ürün yapabiliriz çünkü dünyanın en büyük pazarı. Dünyanın en büyük müşterisine çok daha fazla mobilya satmak için fırsatımız var. Daha fazla çalışarak inşallah bu hedefi yakalayacağız."